parallax background

Biostymulatory


Biostymulatory to wykorzystywane w medycynie estetycznej preparaty

które służą do odbudowy struktury skóry, dzięki  stymulacji komórek skóry, kolagenu i elastyny. Po zaaplikowaniu działają całkowicie naturalnie, dając efekty poprawy jędrności, gęstości oraz jakości skóry. Celem iniekcji biostymulatorów jest przywrócenie utraconych przez lata parametrów skóry.

Z uwagi na ogromne zainteresowanie zabiegami z użyciem preparatów biostymulujących, które są wysoce cenione za naturalne i szybko pojawiające się efekty, na rynku pojawiają się cyklicznie nowe preparaty. Tym samym nie oznacza to, że dany preparat zadziała na każdą okolicę. Nic bardziej mylnego! Przed wykonaniem zabiegu należy przeanalizować wszystkie aspekty produktu, od wskazań do zabiegu, substancji aktywnych w preparacie, po najważniejsze – przeciwwskazania. To najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza forma uzyskania pożądanych efektów. Rodzajów preparatów jak już wspomnieliśmy jest mnóstwo na rynku, a więc można je podzielić na grupy, ze względu na:
  • rodzaje substancji aktywnych – na jakiej bazie substancji opiera się dany preparat,
  • mechanizmy działania, czyli w jaki sposób działają na naszą tkankę,
  • wskazania i obszary leczenia,
  • techniki iniekcji – głębokości, jak i metody iniekcji: igła czy kaniula,
  • rezultaty,
  • długość utrzymywania się efektów
  • Substancje aktywne w preparatach:

    W zależności od stanu skóry, tkanki podskórnej, trybu życia, problemu i wieku, dobieramy odpowiedni preparat stymulujący. Dzielimy je zatem na grupy, które są stworzone na bazie danej substancji aktywnej:
  • Kwas Hialuronowy Nieusieciowany – warto tutaj wspomnieć, że biostymulator tkankowy nie jest wypełniaczem, zatem nie powiększa nam objętości twarzy, choć podawany jest w postaci  substancji kwasu hialuronowego. Znaczącą różnicą jest to, że substancją aktywną jest kwas nieusieciowany, który zatrzymuje się w macierzy międzykomórkowej, mocno naciąga wodę, co stymuluje fibroblasty do tworzenia własnego kwasu hialuronowego. Kwas nieusieciowany szybciej rozkłada się w naszym organizmie, niż kwas hialuronowy usieciowany.
  • Aminokwasy – należą do związków organicznych, czyli pochodzących od organizmów żywych. Aminokwasy dzielimy na białkowe i niebiałkowe. Aminokwasy podawane w biostymulatorach pomagają w wytwarzaniu elastyny.
  • Hydroksypatyt Wapnia  – tworzy „rusztowanie” kości zębów, bez którego nie mógłby funkcjonować nasz układ kostny. Dziś używa się go do wypełniania fałd skóry, leczenia blizn, zwiększenia objętości tkanek miękkich, redukcji bruzdy nosowo-wargowej, podnoszenia kącików ust i likwidacji linii marionetek. Najczęściej występuje w postaci żelu. Wprowadzając go do tkanek robi „rusztowanie” dla nowych włókien kolagenu w naszym organizmie.
  • Kolagen – włókniste białko, które znajduje się w naszej macierzy pozakomórkowej. Dzięki niemu, oznaki starzenia są stopniowo redukowane bez żadnych zniekształceń estetycznych.  Na dzień dzisiejszy możemy wyróżnić 28 rodzajów kolagenu. Kolagen typu I, który jest wykorzystywany w biostymulatorach wpływa na przyczepność włókien kolagenu typu I oraz kolagenu typu IV, który tworzy się w pobliżu błony komórkowej. Wprowadzając kolagen tworzymy napięcie w macierzy  pozakomórkowej, które przyciska fibroblasty wytwarzając nową macierz międzykomórkową oraz kolagen i elastynę. Kolagen służy do utrzymania struktury i funkcjonowania tkanek.
  • Różnice – biostymulatory vs tradycyjne ampułki do mezoterapii igłowej

    Znaczącą różnicą między biostymulatorami, a ampułkami do mezoterapii jest metoda podawania oraz efekt. W zabiegu mezoterapii igłowej preparaty są podawane płytko, do powierzchniowych warstw skóry, gdzie ta metoda ma za zadanie wypełniać braki, np. o witaminę C.

    Natomiast  w biostymulatorach wprowadzone preparaty pobudzają tkanki do naturalnej regeneracji, czyli do naturalnego wytworzenia kolagenu, kwasu hialuronowego oraz do naturalnego wytworzenia elastyny. Metoda iniekcji biostymulatorów nie wypełni braków witamin, aminokwasów czy peptydów, czyli tego, czego brakuje nam w górnych warstwach skóry.

    Preparaty:

  • Profhilo – molekuła młodości
    Preparat jest jednym z najbezpieczniejszych z uwagi na nowej generacji sieciowaniu – stabilizacji termicznej, a więc nie jest chemicznie sieciowanym kwasem HA i nie posiada jego wad.

    Opracowany przy użyciu opatentowanej technologii, w wyniku której powstają Stabilizowane Kompleksy Hybrydowe L-HA, nagrodzony w 2015 r. przez Francuski AMEC za innowacyjność.  W preparacie występuje najwyższe dostępne stężenie na świecie, czyli  aż  64mg naturalnego HA, co pozwala, aby wykonany zabieg wzmocnił i zagęścił skórę, wygładził zmarszczki, wysmuklił rysy twarzy oraz nadał twarzy biorewolumetryczny efekt.
  • Nucleofill – Lifting na poziomie komórkowym
    Preparat do głębokiej odnowy i biorestrukturyzacji skóry. Oparty jest na produktach naturalnych polinukleotydów, które dają efekt długotrwałego nawilżenia i długotrwałej biorekonstrukcji skóry, a co za tym idzie – długotrwałego odmłodzenia. Przeznaczony dla osób, które zauważają u siebie utratę elastyczności i objawy starzenia, a skóra jest pozbawiona blasku i wymagająca dogłębnego nawilżenia. Zabieg można wykonać niezależnie od wieku, czy rodzaju skóry.

    Formą  produktu jest żel, zawierający długołańcuchowe polinukleotydy, które równomiernie dystrybuują się w skórze. Dzięki równomiernemu rozprowadzeniu produktu w tkance podskórnej daje efekt silnej biostymulacji, zagęszczenia skóry, a w efekcie uniesienia, czyli lifting skóry. Ogromną zaletą produktu jest naturalność oraz fakt, że jest wysoce oczyszczony. Produkt nie zawiera białek, a więc nie jest produktem alergicznym.

    Trzykierunkowy Mechanizm Działania:
    - Biostymulacja –  polinukleotydy zawarte w produkcie działają na dwa receptory  fibroblastów w skórze. Pobudzenie receptorów stymuluje  produkcję  kolagenu typu I, elastyny, jak również wspomaga dojrzewaniu fibroblastów w miofibroblastach. Tym samym stymuluje do odbudowy i regeneracji.
    - Działanie antyoksydacyjne – polinukleotydy w środowisku pozakomórkowym „ zmiatają” wolne rodniki, co prowadzi do redukcji stresu oksydacyjnego w skórze.
    - Nawilżenie – polinukeotydy przeciągają cząstki wody, gdzie silnie i długotrwale je ze sobą wiążą, co powoduje silne i długotrwałe izoosmotyczne nawodnienie macierzy komórkowej i tkanki podskórnej.

    Wskazania do zabiegu: - skóra niedotleniona,
    - skóra odwodniona,
    - skóra narażona na stres oksydacyjny,
    - rozstępy i blizny oraz przy gojeniu ran pooperacyjnych
  • Neofound
    Preparat włoskiej firmy Love Cosmedical przeznaczony do korekcji powierzchownych  i średnich zmarszczek, drobnych blizn oraz redukcji wiotkości skóry i wyrównywania jej struktury. Zawarty w składzie kwas hialuronowy o dwóch różnych masach cząsteczkowych doskonale się uzupełnia jeszcze dokładniej poprawiając napięcie i elastyczność skóry oraz zapobiegając jej starzeniu. Dodatkowym atutem jest działanie antyoksydacyjne preparatu. Reserveratrol oraz acetylocysteina zapobiegają zniszczeniom oksydacyjnym komórek, a niacynamid intensywnie nawilży skórę. Wskazania do zabiegu:
    - profilaktyka przeciwstarzeniowa – w każdym wieku,
    - drobne zmarszczki, linie i bruzdy mimiczne,
    - szara, zmęczona, niedotleniona skóra,
    - objawy fotostarzenia,
    - utrata jędrności i elastyczności skóry,
    - skóra narażona na działanie zanieczyszczeń i toksyn,
    - skóra przesuszona i zniszczona słońcem,
    - niejednolity koloryt skóry, przebarwienia,
    - nierówna struktura skóry,
    - zaskórniki, drobne niedoskonałości.
  • Sunekos
    Preparat do wstrzykiwania o działaniu przeciwstarzeniowym, rozświetlającym, odżywiającym oraz ujędrniającym. Preparat skierowany jest dla starszych pacjentek przywracając młodzieńczy, naturalny wygląd, przeciwdziała utracie objętości twarzy, redukuje głębokie zmarszczki i intensywnie nawilża. Chroniona patentem formuła zawiera kwas hialuronowy i kombinację aminokwasów, prekursorów kolagenu i elastyny. Ta kombinacja pomaga stymulować regenerację macierzy pozakomórkowej, prowadząc do biogenezy skóry. Sunekos® 1200 to wyrób medyczny klasy III, dostępny zarówno w wersji igłowej, jak i kaniuli. Świetnie sprawdza się w delikatnej okolicy oka.

    Wskazania do zabiegu:
    - redukcja głębokich zmarszczek:
    - ruchoma okolica oka (powieki),
    - szyja,
    - dekolt,
    - dłonie,
    - ramiona,
    - wewnętrzną stronę ud,
    - obszar pod kolanami,
    - działanie anti-aging,
    - redukcja cieni po oczami,
    - poprawa jędrności skóry,
    - działanie antyoksydacyjne,
    - głębokie nawilżenie,
    - rozświetlenie,
    - preparat skierowany dla starszych pacjentek.
  • Ejal
    Włoski preparat z nieusieciowanym kwasem hialuronowym rekomendowany dla cery wiotkiej, odwodnionej, przesuszonej, narażonej na promieniowanie UV i działanie klimatyzacji, skóry z rozstępami, przebarwieniami. To najnowsza generacja kwasu hialuronowego o średniej masie molekularnej (MMW) 1200- 1800 kDa i stężeniu aż 40 mg/2ml odbudowana zostaje podstawowa struktura macierzy pozakomórkowej ECM (Extra Cellular Matrix), przygotowane zostaje środowisko dla nowo powstających elementów budulcowych skóry oraz zwiększa się naturalna zdolność fibroblastów do produkcji kolagenu (odbudowa podstawowej struktury macierzy pozakomórkowej). Preparat zawiera czysty nieusieciowany kwas hialuronowy bez żadnych dodatków i chemicznych wzmacniaczy, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny. Optymalna ilość i stężenie kwasu hialuronowego zawartego w ampułkostrzykawce - 40mg/2ml wystarcza na opracowanie 2 obszarów.

    Dodatkowym atutem produktu Ejal40 jest możliwość zastosowania innowacyjnej techniki wprowadzania preparatu - 4 BRP (BioRevitalizationPoint). Ograniczenie liczby wkłuć do 4 miejsc zmniejsza do minimum ryzyko wystąpienia obrzęków oraz redukuje dolegliwości bólowe przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej efektywności.

    Wskazania do zabiegu:
    - wygładzenie zmarszczek,
    - ogólna poprawa kondycji skóry,
    - poprawa elastyczności i napięcia,
    - poprawa owalu twarzy,
    - rewitalizacja,
    - jako terapia wprowadzająca do zabiegów z użyciem wypełniaczy,
    - dla cery wiotkiej, odwodnionej, przesuszonej, narażonej na promieniowanie UV i działanie klimatyzacji, skóry z rozstępami, przebarwieniami.