parallax background

Terapia blizn


Mikropunktura

Bogusława Herda obroniła prace podyplomowa na Wyższej Uczelni GWSH na wydziale Medycznym o tematyce „ Zabiegi kosmetyczne wspomagające terapię blizn” co w znacznym stopniu oddaje wiedzę teoretyczną i praktyczną w tym dziale kosmetologii estetycznej.

Gojenie ran jest procesem wykształconym na przestrzeni milionów lat rozwoju filogenetycznego człowieka. W procesie gojenia się rany następuje wiele złożonych zjawisk chemicznych, fizycznych i biologicznych doprowadzających do wytworzenia się blizny. U człowieka rany goją się przez reparację czyli naprawę. Gojenie należy odróżnić od regeneracji która odbywa się bez wytworzenia blizny np. w życiu płodowym. Jako ciekawostkę można podać fakt, że jedynym narządem, który poza okresem płodowym zachował zdolność regeneracji jest wątroba.

Występowanie blizn jako naturalny proces gojenia ran spowodowanych urazem bądź zabiegiem chirurgicznym stanowi problem o różnym nasileniu, często zależny nie tylko od rozległości, ale też od wielu innych czynników biorących udział w powstaniu i gojeniu się ran. Często powstałe blizny powodują przykre doznania emocjonalne, ale też – np. w przypadku hipertrofii – mogą być nieprzyjemne fizycznie. Nie tak dawno blizna była postrzegana stricte jako problem natury estetycznej, jednak w świetle prowadzonych badań, obserwacji i wraz z rozwojem biotechnologii wiemy, że blizny mogą powodować również zaburzenia między innymi w zakresie narządu ruchu. Oprócz lekarzy dermatologów, chirurgów, fizjoterapeutów, problemem blizn zajmuje się coraz częściej również kosmetologia. Obecnie kosmetolodzy dysponują wieloma zabiegami, które można wykorzystywać w pracy z blizną. Aby uzyskać zadowalające efekty, często stosuje się kilka bodźców tworząc terapię łączoną, dostosowaną do konkretnego rodzaju blizny. Aby nasza praca przynosiła rezultaty, należy pracować świadomie, ze zrozumieniem podstawowych mechanizmów które zachodzą w skórze. Istotną rolę odgrywa również nasze doświadczenie w pracy z tego rodzaju patologiami skóry. Bywa tak, że obraz który widzimy na pierwszy rzut oka jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej.

Klasyfikacja Blizn

Proces wytworzenia blizny jest długotrwały i składa się na niego również okres przebudowy blizny. Ostatecznie stan i rodzaj blizny możemy ocenić po okresie 6-12 miesięcy.

W procesie gojenia się rany powstają następujące rodzaje blizn:
 

Warto nadmienić, że w kosmetyce na równi z bliznami traktuje się również rozstępy. Wiele zabiegów stosowanych w terapii blizn znajduje zastosowanie w walce z rozstępami.

Zabiegi kosmetyczne wykorzystywane w pracy z bliznami:
  • Mezoterapia
  • Mikropunktura Mikropunktura to głęboka, śródskórna biostymulacja, pobudzająca procesy regeneracyjna w skórze, Doprowadza do całkowitej reorganizacji skóry. metodą stworzoną głównie do walki z różnego rodzaju bliznami, rozstępami oraz w terapiach anti-aging (bio lifting). Wskazaniem do zabiegu są blizny hipertroficzne, atroficzne, liniowe, przykurczowe, rozstępy, przebarwienia. Do grupy przeciwskazań należą osoby z rozrusznikiem serca, epilepsja, ciąża, choroby związane z krzepliwością krwi, osoby przyjmujące betakaroten, choroby autoimmunologiczne, przyjmowanie NLPZ, leki przeciwzakrzepowe, niedawno przebyte operacje, osłabienie organizmu, infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, stany zapalne. Wskazaniem do zabiegu są blizny hipertroficzne, atroficzne, liniowe, przykurczowe, rozstępy, przebarwienia. Mikropunktury nie można łączyć z innymi zabiegami, gdyż kilka bodźców zaburza filozofię działania łuku odruchowego, co może mieć wpływ na efektywność działań. Zabieg rozpoczyna się od rozpoznania rodzaju blizny oraz zbadania palpacyjnego blizny, aby móc dostosować odpowiednie techniki stosowane w mikropunturze. Opracowanie blizny nie powinno trwać dłużej niż 30min. Zabiegi powinny być wykonywane w odstępach nie krótszych niż 30 dni. Ilość zabiegów jest dostosowana do rozległości oraz rodzaju i złożoności blizny, lecz efekty często widoczne są już po pierwszym zabiegu.
  • Mezoneedling/Skin needling
    Mezoneedling jest to powierzchowne nakłuwanie skóry z jednoczesnym wprowadzaniem do jej wnętrza substancji aktywnych biologicznie. Mezoneedling łączy w sobie cechy mezoterapii oraz mikropunktury. Do wykonania zabiegu używa się dermografu lub dermapena wyposażonego w kartridż 1R, o grubości igły 0.30mm lub 0.40mm. Głębokość należy dostosować do okolicy, którą chcemy opracować w zakresie od 0.50-2.0mm. Podobnie jak w mezoterapii, podczas zabiegu wprowadzamy do skóry preparaty, które mają zadziałać w określony sposób. W związku z zastosowaniem mezoneedlingu głównie w terapii blizn i rozstępów, zakres preparatów ogranicza się do kilku preparatów. Najczęściej używanymi substancjami aktywnymi podczas mezoneedlingu są preparaty które bazują na krzemionce (Organic Silicon- działa silnie antyoksydacyjnie, inhibitor syntezy kolagenu i elastyny, stymuluje odnowę tkanek a także ma właściwości ujędrniające), DMAE (dimetyloaminoetanol- odpowiada za poprawę jędrności, elastyczności) , EGF (naskórkowy czynnik wzrostu, przyspieszający szybkość odnowy skóry, przyspieszający regenerację), wit. C ( kwas ascorbinowy- niezbędny do syntezy kolagenu i elastyny).
  • Preparat Gen Factor
    Gen Factor to innowacyjny preparat wykorzystywany w medycynie i kosmetologii komórkowej służący do kompleksowej odbudowy i regeneracji skóry. Wspomaga wzrost komórek i tkanek dzięki stymulacji tworzenia się DNA. Pod jego wpływem skóra zaczyna wykształcać nie tylko nowe włókna kolagenowe, ale też całą macierz tkankową, łącznie z gaszeniem stanu zapalnego. Gen Factor służy do dużych i małych zadań, które mają na celu odbudowę skóry. Preparat posiada udokumentowane działanie od terapii przeciwstarzeniowej, trądziku, trudno gojących się ran (np. oparzenia, owrzodzenia), po blizny potrądzikowe, pooparzeniowe, ubytki w tkankach, rozstępy itp. Twórcami przełomowych receptur jest grupa 14 polskich naukowców pod kierownictwem dr Wojciecha Karwowskiego, specjalisty w dziedzinie bioinżynierii tkankowej i biomedycznej. Wieloletnie badania w laboratoriach inżynierii tkankowej wykazały wysoką skuteczność preparatu. Gen factor to innowacyjny preparat inżnierii tkankowej służący do pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo; łuszczyca, AZS, trądzik, oparzenia, inne dermatozy, a także świetnie się sprawdza w terapiach anti aging, blizn i rozstępów. Czynniki wzrostu takie jak IGF, EGF, FGF są niezbędne w procesach odbudowy tkanek. Ich wysokie stężenie aplikowane na skórę pacjenta przynosi doskonałe efekty terapeutyczne, łagodząc objawy różnych schorzeń dermatologicznych i wspomagając zranione tkanki w procesie gojenia. W dziedzinie kosmetologii i medycyny estetycznej profiluje się jako bioaktywny dermokosmetyk, przeznaczony do pielęgnacji skóry, jej odbudowy i regeneracji. 

    Ze względu na zawartość czynników wzrostu jest niezastąpiony w inicjowaniu procesów odtwarzania i przebudowy macierzy działając bezpośrednio oraz pośrednio na receptory komórkowe poszczególnych tkanek. Stymuluje tworzenie się nowego DNA komórek, zapewnia działanie bakteriostatyczne, przeciwzapalne, normalizuje proces angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych), intensyfikuje tworzenie się nowego kolagenu co przekłada się na wzrost napięcia i zagęszczenia skóry oraz pobudza układ immunologiczny skóry, co chroni skórę przed zachorowaniem na raka.  Zawartość aktywnych białek poprawia metabolizm komórkowy skóry, pobudza do nadbudowania jej ubytków, a także poprawia jej napięcie, co sprawia, że staje się bardziej elastyczna i wytrzymała. Zmniejsza swędzenie przez wpływ na receptory jonowe, hamuje rogowacenie naskórka, zmniejsza ryzyko otarć oraz powstanie trudno gojących się ran.
  • Przykłady oraz efekty stosowanych zabiegów stosowanych w terapii blizn: